Menu Zamknij

Kurtyny przesuwne

Co to są kurtyny przesuwne?

Kurtyny przesuwne to przegrody z pasów PCV, które dzięki dedykowanym systemom podwieszanym mają możliwość zsuwania na boki w celu szybkiego i łatwego otwarcia światła otworu bramowego. Jest to szczególnie przydatne podczas przewożenia ładunku ponadgabarytowych o dużej wysokości, który mógłby zerwać pasy z wieszaków grzebieniowych. Systemy przesuwne wykorzystuje się także w branży spawalniczej, gdzie w długich ścianach spawalniczych wyznacza się wejścia do boksów. W przypadku dużych spawalni tworzy się kurtynowe bramy przesuwne umożliwiające transport dużych konstrukcji na stanowiska spawalnicze.

Jak działają kurtyny przesuwne na systemie szynowym?

Kurtyny przesuwne wykonujemy na jednej szynie, dwóch lub trzech – uzależnione jest to od potrzeb klienta oraz miejsca dostępnego po bokach światła otworu bramowego.

Przegrody przesuwne jednoszynowe

Jeżeli po bokach bramy jest miejsce na przesunięcie całej kurtyny w prawo lub w lewo stosuje się system jednoszynowy. Podobnie wygląda sytuacja jeżeli możemy rozsunąć kurtynę na dwie strony po 50% szerokości.

Kurtyny przesuwne jednoszynowe

Przegrody przesuwne dwu i trzyszynowe

System kurtyn przesuwnych na dwóch lub trzech szynach to najczęściej stosowane rozwiązanie (jeżeli wystąpi potrzeba zastosowania większej liczby szyn jest to oczywiście wykonalne, jednak stosowane jest bardzo rzadko). Jeżeli po bokach otworu bramowego nie ma miejsca na zsuniecie kurtyny stosuje się systemy wieloszynowe, który pozwala na przesuwanie części kurtyny w świetle bramy. Kurtyny przesuwne dwuszynowe  po zsunięciu zajmują tylko 50% światła otworu. Kurtyny na zestawie trzech szyn po zsunięciu zajmują 35% a czteroszynowe tylko 25% otworu.

Wieloszynowe przegrody przesuwne

Najskuteczniejszy jeżeli chodzi o światło otworu jest system MeVerti, który po zsunięciu zajmuje jedynie 10% szerokości bramy.

Trzyszynnowe kurtyny przesuwne - schemat działania

Elementy systemy szynowego - kurtyny na rolkach

Kurtyny przesuwne - budowa?

Kurtyny przesuwne podobnie jak standardowe kurtyny czy to paskowe czy spawalnicze zbudowane są z wieszaka grzebieniowego i pasów PCV okutych w blachy mocujące. System przesuwny to standardowa kurtyna przykręcona do wózków szynowych, które poruszają się w szynach nośnych systemu przesuwnego. Sam system przesuwny to uchwyty naścienne, sufitowe (podprogowe), łączniki szyn, szyny, wózki łożyskowe a także hamulce, stopery i zaślepki końcowe szyn.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego systemu do kurtyn przesuwnych?

Oferujemy możliwość dostosowania produktu do Twoich potrzeb.
Szukasz systemu przesuwnego, indywidualnego sposobu mocowania lub innych rozwiązań?

Zadzwoń lub napisz stworzymy produkt na miarę Twoich potrzeb!

Jakie funkcje pełnią kurtyny przesuwne?

  • Krótkotrwałe odsuniecie kurtyny na czas transportu niestandardowych ładunków zapobiega zrywaniu pasów w kurtynie
  • Redukcja przeciągów i izolacja termiczna tak jak w przypadku standardowych kurtyn PCV
  • Obniżanie natężenia hałasu aż o 35 dB
  • Osłona maszyn, stanowisk pracy a także stanowisk spawalniczych i szlifierskich
  • Podział dużych przestrzeni hal na mniejsze sektory z możliwością ich bezproblemowego rozsuwania i zasuwania w zależności od bieżących potrzeb
  • Utrzymywanie zadanej temperatury podczas przeładunku w naczepach i kontenerach chłodniczych
  • Osłona przed wnikaniem, kurzy, pyłu, oparów a także opadów atmosferycznych
  • W przypadku ścian spawalniczych dodatkowym atutem jest ochrona przed promieniowaniem podczerwonym, ultrafioletowym i niebieskim, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia osób przebywających w otoczeniu stanowisk spawalniczych

Kurtyny na rolkach - rodzaje systemów podwieszanych

W zasadzie rozróżniamy dwa systemy do kurtyn przesuwnych. Pierwszy to system szynowy drugi to system MeVerti.

Przesuwne kurtyny na rolkach i systemie szynowym

System przesuwny szynowy składa się ze stalowych szyn, które za pomocą dedykowanych uchwytów ściennych i sufitowych mocuje się na stałe do elementów konstrukcyjnych obiektu lub do przygotowanych wcześniej stelaży. W szynach poruszają się wózki łożyskowe dwu lub cztero kołowe. Nośność wózka dwułożyskowego wynosi 20 kg, wózka czterołożyskowego 30 kg. System wyposażony jest w stopery, hamulce, linki i zatrzaski blokujące kurtynę przesuwną w określonym położeniu. Dzięki specjalnym łącznikom szyny można łączyć w nieskończenie długie odcinki. Zastosowanie szyn w systemie dwuszynowym lub trzyszynowym pozwala na zwiększenie światła otworu po zsunięciu kurtyn na rolkach ale to tylko w przypadku gdy system musi być zamontowany w świetle otworu. Jeżeli po bokach bramy jest wolne miejsce zalecamy montaż jednej szyny, na której kurtyna w całości będzie przesuwana po za światło otworu na lewo lub prawo lub będzie ona podzielona na dwie części rozsuwane na boki.

Kurtyny przesuwne na systemie MeVerti

Rozwiązaniem nieco droższym jest system MeVErti, który działa podobnie jak żaluzje pionowe. Identycznie jak w wersji poprzedniej zbudowany jest z szyn w których poruszają się wózki łożyskowe a różnica polega na tym, że wózki nie łączą się z wieszakami grzebieniowymi tylko z nożycowymi elementami do mocowania pasów. Największa zaletą kurtyny przesuwnych na systemie MeVErti jest możliwość zsunięcia kurtyny na bok w taki sposób, że będzie ona zajmowała jedynie 10% światła otworu. System ma jednak pewne ograniczenia. Dedykowany jest tylko i wyłącznie do pasów PCV o szerokości 300 mm. Jest to podyktowane względami praktycznymi takimi jak odstawanie szerszych pasów po złożeniu kurtyny przesuwnej, zakład pasów w kurtynie a także zmniejszanie światła otworu po złożeniu. Przy pasach o szerokości 200 mm kurtyna przesuwna po złożeniu zajmowała by aż 22% szerokości bramy.

Przesuwna kurtyna spawalnicza na systemie MeVerti

Jest to zatem system, który jest kompatybilny z lamelami spawalniczymi i z powodzeniem można z niego budować ściany spawalnicze lub ich poszczególne odcinki jak wejścia do poszczególnych boksów spawalniczych. Opcja umożliwiająca przesunięcie kurtyny jest przydatna, jeżeli zdarza się, że w spawalni produkowane są duże konstrukcje, które przy przemieszczaniu ich przez ścianę spawalniczą mogłyby pozrywać lamele. Lub, gdy potrzebna jest większa przestrzeń i czasami kurtyny spawalnicze muszą być demontowane. Zsunięcie kurtyny przesuwnej na bok znacznie przyspieszy pracę. Opcjonalnie zamiast kurtyn czy ścian spawalnię można wyposażyć w przestawne ekrany spawalnicze.

Alternatywa dla przesuwnych kurtyn spawalniczych

Elementy systemy przesuwnego do plandek PCV

W ofercie posiadamy nie tylko kurtyny przesuwne, kurtyny paskowe ale także plandeki. Do Państwa dyspozycji oddajemy także system przesuwny do plandek PCV a także plandek spawalniczych. Jest on dedykowany do lżejszych przegród jakimi bez wątpienia są plandeki na rolkach.