Menu Zamknij
Odciąg spawalniczy TCL

Odciąg spawalniczy - jego wpływ na oszczędność energii i ciepła

Odciąg spawalniczy to instalacja, która nie tylko usuwa unoszący się w powietrzu pył i gazy spawalnicze. To także system doprowadzający świeże powietrze z zewnątrz i znacząco obniżający koszty ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. Oszczędność energii cieplnej w ciągu sezonu grzewczego wynoszą aż 80%.

Całopowierzchniowy odciąg spawalniczy TCL - case study

Czeski producent odciągów spawalniczych TCL Welding Ostrava na początku 2020 roku w CUTCO Steel w Litovli zainstalował całopowierzchniowy układ wydechowy w spawalni. Według informacji szefa produkcji w Cutco Steel Pana Malika na hali w sezonie grzewczym nie było potrzeby włączania ogrzewania. System odciągowy TCL zasysał ciepłe, zanieczyszczone powietrze z przestrzeni podsufitowej do jednostki filtrującej. Następnie oczyszczone z cząstek kurzu i związków szkodliwych powietrze kierowane było za pomocą dmuchaw z powrotem do wnętrza hali. Wydmuchiwane równomiernie tuż nad posadzką pomieszczenia spawalniczego ciepłe i czyste powietrze pozwalało na utrzymanie w spawalni temperatury w okolicach 16°C-17°C. Pomiary wykonywane były zimą, gdy temperatura powietrza na zewnątrz oscylowała w okolicach 0°C.

System filtrujący do spawalni

System filtrujący TCL zainstalowany jest na hali o powierzchni 1800 m2. Jednostka filtrująca znajduje się na zewnątrz budynku. Zapewnia nie tylko odprowadzanie gazów i pyłów spawalniczych ale także wentylację hali. Odbywa się to dzięki domieszaniu świeżego powietrza z przestrzeni zewnętrznej. Systemy bezpieczeństwa w spawalniach jak odciągi czy ekrany spawalnicze nie tylko pozwalają zaoszczędzić wydatków na energię. To przede wszystkim instalacje chroniące życie i zdrowie pracowników, którzy są najważniejszym ogniwem w każdej firmie.

Odciąg spawalniczy- system filtrów