Menu Zamknij

Parawany spawalnicze

Co to są parawany spawalnicze?

Zabudowy spawalnicze chroniące przed promieniowaniem świetlnym

Parawany spawalnicze to inaczej przegrody, których podstawowym zadaniem jest ochrona osób pracujących w otoczeniu stanowiska spawalniczego przed szkodliwym promieniowaniem podczerwony a także ultrafioletowym emitowanymi przez łuk spawalniczy.

Ściany spawalnicze chroniące przed odpryskami metalu, żużlu, pyłami a także gazami

Stanowiska spawalnicze wygrodzone parawanami spawalniczymi wykonanymi z folii PCV o grubości powyżej 1 mm dodatkowo stanowią fizyczna przegrodę dla rozżarzonych odprysków spawalniczych, cząsteczek żużlu a także oparów i gazów powstających w procesie spawania.

Stacjonarne parawany spawalnicze z arkuszy o grubości 0,4mm:

Parawany spawalnicze mobilne KF200

Z uwagi na zoptymalizowaną długość elementów ramy, parawany spawalnicze KF200 wysyłamy przesyłką kurierską nie paletową. Koszt wysyłki jest niższy o 50%

Parawany spawalnicze w formie kurtyn podwieszanych, na dowolny wymiar:

Folia filtrująca promieniowanie świetlne zgodnie z normą ISO 25980 do wypełniania parawanów spawalniczych:

Parawany spawalnicze z Lameli spawalniczych o szerokości 300mm i grubości 2mm:

Wypełnienia do ścian spawalniczych z Pasów folii spawalniczej o szerokości 570mm i grubości 1mm:

Arkusze folii spawalniczej o szerokości 1400mm i grubości 0,4mm do wypełniania przegród spawalniczych:

Gotowe zasłony z folii PCV o grubości 0,4mm do parawanów spawalniczych:

Trudnopalne plandeki do parawanów spawalniczych

Okucia do parawanów spawalniczych

Wieszaki, obejmy, mankiety i inne okucia niezbędne do mocowania lameli, pasów, arkuszy i zasłon w zabudowach spawalniczych

Jak zbudowane są parawany spawalnicze?

Parawany spawalnicze  składają się zasadniczo z trzech elementów:

  • stelaża wykonanego z profili a także rur ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej
  • okuć służących do zawieszania folii spawalniczej
  • wypełnienia, czyli lameli, pasów, arkuszy a także zasłon filtrujących szkodliwe promieniowanie i zatrzymujących odpryski spawalnicze
Parawany spawalnicze zbudowane ze stelaża, okuć i wypełnienia foliowego

Czy parawany spawalnicze spełniają wymogi normy EN ISO 25980?

Ochrona otoczenia stanowiska spawalniczego i ludzi przez parawany spawalnicze

Wymogi zawarte w normie spawalniczej ISO 25980 określają rygorystyczne parametry jakie powinny spełniać przezroczyste parawany spawalnicze. Parawany spawalnicze z folii PCV ScreenFlex tłumią 99,998% promieniowania podczerwonego oraz ultrafioletowego. Promieniowanie IR oraz UV w wyniku dłuższej emisji może powodować tymczasowe a także trwałe uszkodzenia ciała w postaci poparzeń skóry, poparzeń rogówki, spojówki czy siatkówki oka. Dodatkowo folie spawalnicze zostały tak zaprojektowane, aby pochłaniały ponad 90% promieniowania a niewielką jego cześć (niecałe 10%) odbijały w kierunku spawacza.  

Prześwietlenie oczu podczas obserwacji spawania zostaje wyeliminowane dzięki lamelom spawalniczym - przegrody spawalnicze filtrujące IR i UV
Grafika przedstawiająca rodzaje promieniowanie emitowanego przez łuk spawalniczy i ryzyko powstania uszczerbku na zdrowiu jakie eliminuje parawan spawalniczy

Ściany spawalnicze zatrzymujące rozżarzone odpryski a także snopy iskier

Stanowisko do spawania zabudowane parawanami to nie tylko ochrona przed promieniowaniem. Jeżeli jako materiał wypełniający zostanie użyta folia o grubości 2mm będzie ona również stanowiła ścianę spawalniczą dla roztopionych cząstek metalu, odprysków spawalniczych, iskier, dymów a także gazów.

Stopnie przezroczystości wypełnień z jakich może być wykonany parawan spawalniczy

Cztery stopnie przezroczystości folii do wygradzania stanowisk spawalniczych

Czerwone wypełnienie parawanów spawalniczych

Parawany spawalnicze z folii czerwonej mocno przezroczystej
Przezroczystość wysoka
Komfort obserwatora
Tłumienie promieniowania IR

Brązowe wypełnienie parawanów spawalniczych

Parawany spawalnicze z wypełnieniem o dużej przezroczystości - kolor brązowy
Przezroczystość duża
Komfort obserwatora
Tłumienie promieniowania IR

Zielone wypełnienie parawanów spawalniczych

Zielone wypełnienie o średniej przezroczystości do parawanów i kurtyn spawalniczych
Przezroczystość średnia
Komfort obserwatora
Tłumienie promieniowania IR

Ciemnozielone wypełnienie parawanów spawalniczych

Parawany spawalnicze z wypełnienie o niskiej przezroczystości w kolorze ciemnozielonym i matowej powierzchni
Przezroczystość niska
Komfort obserwatora
Tłumienie promieniowania IR

Przezroczyste ściany spawalnicze

Największym atutem przezroczystych ścian spawalniczych jest możliwość obserwacji otoczenia po drugiej stronie parawanu. W przypadku przegród stałych (ściany) lub z kocy spawalniczych jedynym ostrzeżeniem przed trwającym procesem spawania są odgłosy dobiegające zza przepierzenia. Przy parawanach przezroczystych widać co dzieje się po drugiej stronie, czy trwa spawanie i czy można wejść do boksu spawalniczego. Na dodatkową uwagę zasługuje możliwość szybkiej reakcji w przypadku, gdy życie operatora na stanowisku spawalniczym jest zagrożone.

Wygrodzenia spawalnicze z parawanów foliowych

Wypełnienie w kolorze czerwonym to materiał przeznaczony do parawanów lub ścian spawalniczych stanowiących wejścia na stanowiska spawalnicze a także na ściany zewnętrzne. Folia PCV o dużej i średniej przezroczystości doskonale spełnia zadania filtra IR oraz UV w przegrodach ściennych zewnętrznych. Do oddzielania przylegających do siebie  stanowisk spawalniczych wykonuje się wygrodzenia spawalnicze z wypełnieniem matowym, ciemnozielonym. Materiał ten znacznie poprawia komfort pracy, gdyż zapobiega wzajemnemu oślepianiu się spawaczy jaskrawymi rozbłyskami światła niebieskiego. Oczywiście oprócz tego chroni on przed promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym emitowanym przez łuk spawalniczy w sąsiadującym boksie spawalniczym.

Bez względu na kolor wypełnienia parawanów spawalniczych poziom ochrony przed promieniowaniem jest taki sam i wynosi 99,998%!!!

Ochronne ściany spawalnicze zalecane przez inspektorów BHP

Popularność foliowych wygrodzeń spawalniczych rośnie z roku na rok

Coraz wyższe wymogi bezpieczeństwa a także wysoka skuteczność parawanów sprawiają, że z roku na rok ten typ wygrodzeń spawalniczych jest coraz bardziej popularny. Do tego w parze idzie szybkość montażu, możliwość przemieszczania parawanu a także przystępna cena. Poszczególne, uszkodzone elementy przegrody można wymieniać pojedynczo bez konieczności kupowania nowej przegrody w całości. Doświadczenia naszych klientów jednoznacznie wskazują na to, że parawany spawalnicze są znacznie bardziej bezpieczną formą zabudowy stanowisk spawalniczych. Ponadto bardzo cześto docierają do nas informacje, że inspektorzy BHP widzac skuteczność takiego rozwiązania zalecają korzystanie z przegród foliowych i odradzają przegrody murowane.

Parawany spawalnicze Warszawa, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Szczecin i nie tylko...

Odbiorcy oferowanych przez nas parawanów spawalniczych to nie tylko Centra Spawalnicze w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Bydgoszcz, Lublin czy Białystok. To przede wszystkim lokalne zakłady spawalnicze z miast, miasteczek i niewielkich miejscowości jak przykładowo: Toruń, Włocławek, Nakło nad Notecią, Szubin, Śrem, Kalisz, Piła, Kołobrzeg, Puck, Bytów, Bytom, Tychy, Bieruń, Legnica, Zgorzelec, Pabianice, Łódź, Radom, Zamość czy Przemyśl. Bez względu na adres docelowy zamówienia dokładamy wszelkich starań aby czas transportu do dowolnego miejsca w Polsce nie trwał dłużej niż 24h. Pozwala nam na to wypracowana przez lata współpraca z wiodącymi na rynku dostaw firmami kurierskimi i transportowymi. Obecnie jesteśmy w stanie zrealizować najbardziej nietypowe zamówienia na parawany spawalnicze oraz związaną z tym dostawę w najbardziej niedostępne krańce Polski.