Menu Zamknij
Kiner kurtyny spawalnicze

Przesłony spawalnicze – rodzaje i zastosowanie

Przesłony spawalnicze to polecany przez inspektorów BHP sposób na poprawę bezpieczeństwa pracowników przebywających w otoczeniu, w którym prowadzone są prace spawalnicze lub szlifierskie. Spawanie to proces, w trakcie którego powstaje szkodliwe dla zdrowia a nawet życia ludzkiego promieniowanie świetlne (podczerwone a także ultrafioletowe). Dodatkowymi, niepożądanymi czynnikami towarzyszącymi spawaniu i obróbce metali jest hałas, snopy iskier oraz odpryski roztopionych cząstek metalu. To wszystko wpływa negatywnie na zdrowie a także komfort pracy nie tylko samych spawaczy ale też osób pracujących w pobliżu miejsc, gdzie odbywają się prace spawalnicze czy szlifierskie. Dlatego też w celu poprawy bezpieczeństwa procesów spawalniczych, poprawy komfortu i przede wszystkim ochrony pracowników przed poparzeniami oczu i skóry tworzy się stanowiska spawalnicze. Wygradza się je za pomocą przesłon spawalniczych taki jak kurtyny, ekrany czy zasłony spawalnicze.

Jakie przesłony spawalnicze możemy rozróżnić?

Na rynku można spotkać wiele modeli przesłon spawalniczych, jednak w zasadzie występują one w trzech podstawowych wariantach.

Przesłony spawalnicze w formie kurtyn pasowych

Pierwszym z nich są kurtyny spawalnicze, które mają postać długich, pionowych pasów folii spawalniczej zamontowanych za pomocą wieszaków grzebieniowych. Przytwierdza się je do sufitów, nadproży lub stelaży. Nachodzące na siebie pasy tworzą przegrodę dla promieniowania świetlnego a także odprysków i iskier spawalniczych. Gruba 2 mm folia nawet po przepaleniu przez rozżarzone cząsteczki metalu chroni przed podczerwienią i ultrafioletem. Zawdzięcza to swojej topliwości, dzięki której wypalone otwory w ułamku sekundy samo zasklepiają się.

Zielone pasy spawalnicze można stosować jako przegrody spawalnicze i kurtyny w wejściach do stanowisk
Mobilny ekran spawalniczy KF410 Verti Long ze składanymi ramionami

Ekrany jako mobilne przesłony spawalnicze

Kolejną formą przesłon spawalniczychmobilne ekrany spawalnicze. Ich stalowa konstrukcja z przymocowanymi kółkami pozwala na ich szybkie i łatwe przemieszczanie. Dzięki dużej mobilności jesteśmy w stanie szybko rozstawić stanowisko spawalnicze w dowolnym miejscu. Dzięki czemu możemy skutecznie osłaniać osoby pracujące w otoczeniu tymczasowego boksu spawalniczego. Ramy ekranów wypełnia się w zależności od potrzeb lamelami, pasami lub zasłonami spawalniczymi. Są to folie spawalnicze o różnej grubości jednak ich cechą wspólną jest niemalże 100% osłona przed emitowanym przez łuk spawalniczy promieniowaniem świetlnym. Dokładny poziom tłumienia szkodliwego promieniowania zarówno przez cienkie zasłony 0,4mm, 1mm pasy a także 2mm lamele spawalnicze wynosi 99.998%.

Przesłony spawalnicze w postaci kotar PCV

Trzecim najpopularniejszym rodzajem przesłon spawalniczych jest tworzenie długich, przesuwnych kotar z łączonych zasłon. Zasłony spawalnicze zaprojektowane zostały tak, aby można było je łączyć za pomocą nap zatrzaskowych wtapianych w ich boczne krawędzie. Arkusze foliowe można zatem łączyć wykorzystując napy w nieskończenie długie kotary spawalnicze. Nie zapewnią one ochrony przed odpryskami spawalniczymi. Zapewnią za to najwyższy stopień ochrony przed szkodliwym dla zdrowia promieniowaniem podczerwony a także ultrafioletowym.

Przeciwpromienna zasłona spawalnicza oczkowana matowa ciemnozielona - kotarowe przesłony spawalnicze

Czy przesłony spawalnicze chronią przed hałasem?

Profesjonalne przesłony spawalnicze oprócz wymienionych wcześniej funkcji spełniają jeszcze jedno ważne zadanie. Pełnią rolę ekranów akustycznych ograniczających poziom uciążliwego hałasu nawet o 35 dB. Jeżeli przesłona jest dostatecznie wysoka i szczelnie otacza stanowisko pracy spawacza lub szlifierza to potrafi odbijać a także pochłaniać cześć fal dźwiękowych emitowanych przez szlifierki, spawarki czy nawet młotki spawalnicze oczyszczające spoiny podczas prac spawalniczych.