Czym są ściany spawalnicze?
Ściany spawalnicze to przegrody PCV służące do osłony otoczenia stanowisk spawalniczych przed negatywnymi skutkami promieniowania świetlnego emitowanego przez łuk spawalniczy. Wykonane z folii PCV ściany spawalnicze filtrują 99,998% szkodliwego promieniowania podczerwonego (IR), ultrafioletowego (UV) a także niebieskiego. Co ważne materiał przy tak doskonałych właściwościach filtrujących jest przezroczysty i umożliwia krótkotrwałą obserwację stanowiska spawalniczego przez ścianę, szczególnie podczas rozświetlania go przez jaskrawe rozbłyski łuku spawalniczego. Tańszą, przestawną jednak o wiele mniejszą wersją ścian są ekrany spawalnicze.
Długie ściany spawalnicze z lameli 300x2 mm
Ściana spawalnicza czerwona z pasów 300x2mm
Ściana spawalnicza brązowa z pasów 300x2mm
Ściana spawalnicza zielona z pasów 300x2mm
Ściana spawalnicza matowa z pasów 300x2mm
Ściany spawalnicze z zasłon o grubości 0,4 mm
Kotara spawalnicza czerwona z folii PCV 0,4mm
Kotara spawalnicza brązowa z folii PCV 0,4mm
Kotara spawalnicza zielona z folii PCV 0,4mm
Kotara spawalnicza matowa ciemnozielona z folii PCV 0,4mm
Z czego wykonuje się ściany spawalnicze?
Lekkie ściany spawalnicze produkujemy z folii PCV. Dedykowane systemy mocujące umożliwiają na budowanie nieskończenie długich ścian spawalniczych. W połączeniu z podwieszanymi systemami przesuwnymi całe ściany lub ich fragmenty (np. wejścia do boksów spawalniczych) mogą zsuwać się na boku ułatwiając wejście lub przemieszczanie ładunków ponadgabarytowych na stanowiska spawalnicze. Fragmenty przesuwne występując w wejściach lub bramach to tzw. kurtyny przesuwne. Sama folia PCV to materiał stworzony z myślą o bezpieczeństwie samych spawaczy jak i osób przebywających w otoczeniu boksów spawalniczych i niewyposażonych w indywidualne środki ochrony jak kombinezony, fartuchy a także przyłbice spawalnicze.
Oferujemy możliwość dostosowania produktu do Twoich potrzeb.
Szukasz systemu przesuwnego, indywidualnego sposobu mocowania lub innych rozwiązań?
Zadzwoń lub napisz stworzymy produkt na miarę Twoich potrzeb!
Jakie zalety mają ściany spawalnicze z PCV?
- zatrzymują 99,998% promieniowania emitowanego przez łuk elektryczny
- zapewniają ochronę osób przebywających w pobliżu stanowiska spawalniczego zgodnie z wymogami normy spawalniczej ISO 25980:2014
- materiał nie ulega przyspieszonym procesom starzenia pod wpływem promieniowania UV
- ściany spawalnicze i kotary dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych: czerwonej, brązowej, zielonej , ciemnozielonej matowej
- każdy kolor cechuje inny stopień przepuszczalności światła widzialnego – rozbłyski spawalnicze
- materiał należy do klasy palności B1 – zasłony spawalnicze nie płoną i gasną samoczynnie po zniknięciu źródła ognia.
Rodzaje ścian spawalniczych
W zasadzie ściany spawalnicze do długie przegrody wykonane z lekkiej i przezroczystej folii PCV dlatego też możemy rozróżnić dwa rodzaje wypełnień do ścian spawalniczych.
Ściany spawalnicze z lameli o szerokości 300 mm
Podstawowym materiałem z jakiego produkujemy ściany spawalnicze są lamele o szerokości 300 mm i grubości 2 mm. Mocuje się je do stelaży, sufitów i innych konstrukcji za pomocą dedykowanych wieszaków grzebieniowych i płytek mocujących ze stali nierdzewnej INOX. Grubość 2 mm to dodatkowy atut materiału wypełniającego ściany spawalnicze. Oprócz standardowej funkcji ochrony przeciwpromiennej lamele potrafią zatrzymywać małe odpryski roztopionego metalu (odpryski spawalnicze) a także snopy iskier, które powstają podczas szlifowania elementów metalowych.
Kotara, czyli lżejsza wersja ściany spawalniczej
Drugim materiałem z którego można wykonać ścianę spawalniczą są kotary spawalnicze o grubości 0,4 mm. Niewielka grubość zasłon z których wykonuje się kotary uniemożliwia osłonę przed rozżarzonymi odpryskami spawalniczymi i iskrami. Jednak osłona przed promieniowaniem podczerwonym a także ultrafioletowym, fioletowym i niebieskim jest identyczna jak w przypadku ścian spawalniczych z lameli PCV. Zarówno lamele jak i zasłony spawalnicze filtrują 99,998% szkodliwego promieniowania. Kotary foliowe mocuje się za pomocą dedykowanych haczyków stalowych na poprzeczkach z rur calowych lub na napiętych stalowych linkach.
Czy ściany spawalnicze z PCV spełniają wymogi normy ISO 25980?
Norma PN-EN ISO 25980:2014 „“Zdrowie i bezpieczeństwo przy spawaniu i procesach pokrewnych — Przezroczyste zasłony spawalnicze, taśmy i ekrany do procesów spawania łukowego”, określa wymagania bezpieczeństwa dla przezroczystych zasłon spawalniczych, pasków i ekranów, które mają być stosowane do ochrony miejsc pracy przed otoczeniem, w którym stosowane są procesy spawania łukowego. Oferowane przez nas produkty posiadają certyfikaty potwierdzające spełnianie wymagań normy spawalniczej i zgodnie z jej wymogami chronią osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w proces spawania, ale pracują w tym samym obszarze, w którym występuje niebezpieczne promieniowanie i rozpryski z łuków spawalniczych.
UWAGA!!!
Ciemniejsze zasłony spawalnicze lub ekrany są zalecane do wzajemnego oddzielania sąsiadujących miejsc pracy ze względu na komfort.
Powyższa norma nie ma zastosowania do procesów spawalniczych, w których stosuje się promieniowanie laserowe.
Oznakowanie materiałów spawalniczych zgodnych z normą ISO 25980
W normie EN ISO 25980 określono również sposób oznakowania materiałów spawalniczych, które spełniają jej wymogi. Prawidłowe oznakowanie zasłon i kotar spawalniczych powinno być przede wszystkim trwałe, aby nie można go było usunąć. Znak na materiale powinien zawierać numer normy spawalniczej EN ISO 25980, nazwę producenta, dystrybutora lub importera a także datę produkcji. Dodatkowo wielkość wytłoczonych znaków nie może być mniejsza niż 10 mm. Tylko tak oznakowane folie PCV dają gwarancję skutecznej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem świetlnym i mogą być używane jako ściany spawalnicze osłaniające otoczenie stanowisk na których prowadzi się procesy spawania łukowego.
Jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi kolorami ścian spawalniczych?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że bez względu na kolor czy grubość folii stopień ochrony przez szkodliwym dla zdrowia promieniowaniem UV a także IR jest taki sam i wynosi 99,998%. Czym zatem różnią się folie spawalnicze o różnych barwach? Każdy z czterech kolorów (czerwony, brązowy, zielony i ciemnozielony) charakteryzuje się innym stopniem przezroczystości. Przez ściany spawalnicze wykonane z folii o dużej przezroczystości można obserwować wnętrze stanowisk spawalniczych nawet, gdy nie są one rozświetlane przez jaskrawe światło łuku spawalniczego. Materiały o średniej przezroczystości zapewniają mniejszy komfort obserwatorowi. Natomiast folia ciemnozielona umożliwia dostrzeżenie jedynie stłumionych rozbłysków spawalniczych, dlatego najlepiej nadaje się na oddzielanie sąsiadujących ze sobą stanowisk spawalniczych.
Czerwone ściany spawalnicze o dużej przezroczystości
Materiały spawalnicze cechujące się największym stopniem przezroczystości oznaczone są kolorem czerwonym. Zapewniają one ochronę oczu i skóry przed promieniowaniem UV a także IR. Filtrują jaskrawe rozbłyski światła niebieskiego i pozwalają na krótkotrwałą obserwację wnętrza boksu spawalniczego. Folie spawalnicze, nie mają na celu zastąpienia filtrów spawalniczych. Do celowego oglądania łuków spawalniczych stosowane są inne środki ochrony. Folie czerwone stosuje się najczęściej w wejściach do poszczególnych boksów spawalniczych.
Materiały PCV o średnim stopniu przezroczystości
Średnią przezroczystością cechują się materiały oznaczone kolorem brązowym a także zielonym. Podobnie jak folie czerwone zapewniają one wysoki stopień ochrony przed szkodliwym promieniowaniem świetlnym i umożliwiają obserwację wnętrza stanowiska spawalniczego podczas, gdy jest ono rozświetlane przez światło emitowane przez łuk spawalniczy. Nie służą jednak do celowego oglądania łuków spawalniczych. Folie brązowe i zielone używane są do wygradzania stanowisk spawalniczych.
Matowe ściany spawalnicze w kolorze ciemnozielonym
Folie o najmniejszej przezroczystości mają ciemnozieloną, niemalże czarną barwę i matową powierzchnię. Folie o większej przezroczystości mają powierzchnię gładką i błyszczącą. Folia umożliwią dostrzeżenie jedynie jaskrawych rozbłysków spawalniczych, które i tak są mocna stłumione. Dlatego też matowe ścianki spawalnicze służą najlepiej jako przegrody pomiędzy sąsiadującymi ze sobą stanowiskami spawalniczymi. Zapobiegają wzajemnemu oślepianiu się spawaczy łukami spawalniczym, co znacznie poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy.
Ekrany jako alternatywa dla trwałych ścian spawalniczych
Ściany spawalnicze to nie tylko trwałe przegrody spawalnicze, to także mobilne i przestawne ekrany spawalnicze. Umożliwiają one osłonę stanowisk spawalniczych podczas prac w terenie lub dynamiczne przemieszczanie ścian spawalniczych wewnątrz dużych hal, gdzie występuje konieczność stałego przemieszczania boksów spawalniczych z uwagi np: na ponadgabarytowy rozmiar spawanej konstrukcji.