Menu Zamknij

Ubrania spawalnicze

Ubrania spawalnicze spełniające normy BHP

Ubrania spawalnicze to ochrona pracownika, czyli najważniejszego ogniwa procesu spawalniczego. Profesjonalne spawanie wymaga nie tylko wykorzystania nowoczesnego sprzętu ale przede wszystkim umiejętności i doświadczenia spawacza. Oferowane przez nas ubrania spawalnicze spełniają surowe normy bezpieczeństwa. Zapewniają optymalny komfort pracy na stanowisku spawalniczym a ponadto chronią spawacza przed  oparzeniami, promieniowaniem cieplnym, otarciami i rozdarciami skóry.

Ubranie spawalnicze z materiału o właściwościach trudnopalnych i antyststycznych ISO 11612

Dostępne w sprzedaży ubrania spawalnicze:

Trudnopalne ubrania spawalnicze EN ISO 11612

Trudnopalne ubrania spawalnicze zgodne z normą ISO 11612

Odzież spawalnicza wykonywana jest z najwyższej jakości materiałów, których właściwości zostały ściśle określone w normie EN ISO 11612:2015. Ubrania trudnopalne chronią przed czynnikami gorącymi a także oddziałującym na nie bezpośrednio płomieniem. Dodatkowo odzież spawalnicza chroni pracownika przed odpryskami stopionego metalu i snopami iskier. Ubrania spawalnicze zapewniają także osłonę przed promieniowaniem cieplnym a także ciepłem konwekcyjnym.

Czy ubrania spawalnicze mają właściwości antystatyczne ESD?

Surowe normy jakie spełniają ubrania spawalnicze nakładają na producentów liczne wymogi, które w rezultacie poprawiają bezpieczeństwo pracowników biorących udział w procesach spawalniczych. Jednym z nich jest antystatyczność, czyli rozpraszanie ładunków elektrostatycznych gromadzących się na powierzchni odzieży.  Norma EN 1149-5:2018 określa metody badań materiałów przeznaczonych do produkcji odzieży ochronnej, której zadaniem jest rozpraszanie ładunków elektrostatycznych. W efekcie końcowym produkcji zgodnej z powyższą normą otrzymujemy ubrania spawalnicze, które oprócz trudnopalności i ochrony cieplnej rozpraszają ładunki elektrostatyczne. Dzięki temu na powierzchni odzieży spawalniczej oraz w momencie jej kontaktu z elementami metalowymi nie dochodzi do wyładowań zdolnych do zainicjowania zapłonu.

Norma EN ISO 1149 - odziez antystatyczna

Bluzy i kurtki spawalnicze – górna część ubrania spawalniczego

Bluza spawalnicza czyli górna część ubrania spawalniczego

Przy wykonywaniu pracy w branży przemysłowej jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie wyposażenie pracownika w ubrania typu odzież trudnopalna.  Jest ona niezbędna głównie z przemyśle o charakterze spawalniczym czy przy pracy elektrostatycznej. Ubrania spawalnicze to wiele elementów stroju, poza spodniami, koszulą, bluzą, to także fartuch i rękawice, co pozwala na całościowe zakrycie i ochronę ciała przed działaniem szkodliwych czynników. Bluzy spawalnicze szyte są z tkanin zapewniających ochronę przed promieniowaniem cieplnym, chroniących przed urazami mechanicznymi i posiadającymi właściwości antystatyczne. Bluzy spawalnicze cechuje trudnopalność, dzięki czemu nie ulegają one zapłonowi podczas krótkiej, bezpośredniej styczności z płomieniem.

Jak wykończone są bluzy i kurtki spawalnicze?

Kurtki / bluzy spawalnicze wyposażone są przeważnie w kieszenie wewnętrzne, zapinane uniemożliwiające wypadnięcie przenoszonych przedmiotów podczas pracy. Guziki, zamki i zatrzaski są przeważnie osłonięte plisą, która chroni je przed działaniem ciepła, płomieni a także rozżarzonych iskier.

Spodnie spawalnicze

Spodnie spawalnicze to dolna cześć ubrania ochronnego przeznaczonego do prac przy procesach spawalniczych a także szlifierskich. Zasadniczo rozróżniamy dwa rodzaje spodni spawalniczych, a mianowicie ogrodniczki i spodnie do pasa. Ich główne zadanie to ochrona pracownika przed zagrożeniami  występującymi na stanowisku pracy. Wśród nich znajdują się przede wszystkim ciepło promieniujące, kontaktowe i konwekcyjne a także ogień i rozżarzone odpryski stopionego metalu. Oprócz wymienionych właściwości spodnie dla spawacza obligatoryjnie muszą posiadać jeszcze jedną ważną cechę – antystatyczność zapewniającą rozpraszanie ładunków elektrostatycznych gromadzących się na powierzchni spodni.

Spodnie dla spawacza z kieszeniami i przeszyciami wzmacniającymi.

Spodnie dla spawacza w standardzie wyposaża się w kieszenie boczne, kieszeń miarową na calówkę, które często kryte są patkami. W przypadku miejsc narażonych na rozerwania podobnie jak w bluzach i kurtkach spawalniczych  wzmacnia się je ryglami.

Dolna część ubrania spawalniczego czyli spodnie dla spawaczy do pasa lub ogrodniczki

Kombinezon spawalniczy czyli jednoczęściowe ubrania spawalnicze

Ubrania spawalnicze jednoczęściowe - kombinezony dla spawaczy

Kombinezon dla spawacza to jednoczęściowe ubranie ochronne przeznaczone do prac w branży metalurgicznej, obróbki metali i przede wszystkim prac spawalniczych. Jednoczęściowy kombinezon spawalniczy to wygoda i jednocześnie ochrona przed płomieniem, iskrami, roztopionymi odpryskami spawalniczymi oraz promieniowaniem cieplnym. Podobnie jak bluzy i spodnie jednoczęściowe ubranie dla spawacza cechuje trudnopalność i powłoka antystatyczna rozpraszająca ładunki elektrostatyczne. Kombinezon spawalniczy wyposażony jest z reguły w liczne kieszenie kryte patkami. Na życzenie klienta kombinezony wykonuje się w wersji ocieplanej, z elementami odblaskowymi lub z wyszytym logo.