Menu Zamknij

Wypełnienia spawalnicze

Wypełnienia spawalnicze

Co to są wypełnienia spawalnicze?

Wypełnienia spawalnicze to filtrujące promieniowanie świetlne emitowane przez łuk elektryczny folie PCV a także plandeki. Materiał na wypełnienia spawalnicze może być przezroczysty lub nieprzejrzysty. Doboru wypełnienia dokonuje się na podstawie analizy potrzeb i warunków w jakich mają funkcjonować przegrody spawalnicze. Zarówno folie spawalnicze jak i plandeki spełniają wymogi normy spawalniczej ISO 25980. Ponadto cechuje je trudnopalność. Dzięki temu nie tylko filtrują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie świetlne ale także zatrzymują rozżarzone odpryski spawalnicze i szlifierskie.

Ile waży folia spawalnicza - wypełnienia spawalnicze Kiner

W jakiej postaci występują wypełnienia spawalnicze?

Wypełnienia do przegród spawalniczych występują w pięciu wersjach. Pierwsze z nich to lamele spawalnicze. Pozostałe to pasy spawalnicze, arkusze PCV, zasłony spawalnicze a także plandeki.

Spawalnicze wypełnienia lamelowe

Wypełnienia paskowe

Wypełnienie zasłona spawalnicza 0,4 mm

Wypełnienia spawalnicze z arkuszy PCV

Wypełnienia plandekowe

Gdzie wykorzystuje się wypełnienia spawalnicze?

Wypełnienia spawalnicze do kurtyn i ekranów

Wypełnienia spawalnicze w postaci lameli stosuje się przede wszystkim do budowy kurtyn spawalniczych. Ponadto służą jako materiał na ekrany spawalnicze. Grubość wypełnienia, która wynosi 2 mm pozwala stosować przegrody lamelowe jako osłony przed odpryskami spawalniczymi. Podobne zastosowanie mają plandeki spawalnicze z materiału trudnopalnego.

Mobilne, rozkładane ekrany spawalnicze wypełnienie lamele spawalnicze 300x2mm, odporne na odpryski spawalnicze

Pasowe wypełnienia do parawanów spawalniczych

Parawany spawalnicze oprócz lameli mogą być wypełniane pasami spawalniczymi o szerokości 570 mm. Dzięki specjalnie dedykowanym okuciom ich montaż jest niezwykle prosty. Ponadto nie zajmuje dużo czasu. Pasy mają grubość tylko 1 mm. Dlatego też nie stanowią tak dobrej osłony przed odpryskami spawalniczymi jak wypełnienia lamelowe. Przed promieniowaniem ultrafioletowym a także podczerwonym chronią jednak na równi z lamelami.

Jednoczęściowe, mobilne ekrany spawalnicze z pasów 570mm KinerFlex21p570

Zastosowanie zasłon jako wypełnienia spawalnicze

Zasłony PCV to niezwykle lekkie i filtrujące promieniowanie łuku świetlnego osłony spawalnicze. Wykorzystuje się je zarówno jako wypełnienia przegród spawalniczych mobilnych a także stacjonarnych wygrodzeń spawalniczych. Te drugie można zbudować wykorzystując stelaże rurowe, na których za pomocą haczyków (agrafki, kółka) można powiesić zasłony spawalnicze. Opcjonalnie jako nośnik zasłon może służyć naciągnięta stalowa lina. Agrafki do zasłon pozwalają na szybki montaż i demontaż zasłon a także ich bezproblemowe przesuwanie. Jest to zdecydowanie najbardziej ekonomiczna forma wygradzania stanowisk spawalniczych. Co ważne, nie chroni jednak przed rozżarzonymi odpryskami szlifierskimi a także spawalniczymi.

Przeciwpromienna zasłona spawalnicza oczkowana matowa ciemnozielona - kotarowe przesłony spawalnicze

Plandeka to także materiał na wypełnienia spawalnicze

Długie ściany spawalnicze i wygrodzenia boksów można tworzyć także wykorzystując w tym celu plandeki. Materiał powleczony tworzywem PCV z domieszką proszku trudnopalnego to rozwiązanie, które zapewnia nie tylko osłonę przez promieniowaniem świetlnym. To także bariera dla iskier i odprysków metalu. Trudnopalność wypełnienia spawalniczego jakim jest plandeka to cecha, która ponadto pozwala  na ograniczanie rozprzestrzeniania się pożarów.

Plandeka spawalnicza szara - wypełnienia spawalnicze
Kiner

Wypełnienia spawalnicze foliowe - stopnie przezroczystości

Czerwone wypełnienia foliowe

Najbardziej przezroczyste pasy spawalnicze czerwone o szerokości 570mm i grubości 1mm
Przezroczystość
Komfort obserwatora
Tłumienie promieniowania podczerwonego IR

Brązowe wypełnienia spawalnicze

Arkusz spawalniczy brązowy o dużej przeroczystości i średnik komforccie dla obserwatora procesu spawalniczego
Przezroczystość
Komfort obserwatora
Tłumienie promieniowania podczerwonego IR

Zielone wypełnienia z folii PCV

Przezroczysta lamela spawalnicza zielona
Przezroczystość
Komfort obserwatora
Tłumienie promieniowania podczerwonego IR

Matowe wypełnienia spawalnicze

arkusz spawalniczy matowy o niskim stopniu przezroczystości
Przezroczystość
Komfort obserwatora
Tłumienie promieniowania podczerwonego IR

Poszczególne kolory oznaczają rożne stopnie przezroczystości foliowych wypełnień spawalniczych. Im bardziej przezroczysta kurtyna (czerwony) tym mniejszy komfort obserwatora spawania. Analogicznie im mniej przezierny materiał (ciemnozielony) tym komfort większy. Kolor foliowego wypełnienia spawalniczego nie ma jednak wpływu na poziom tłumienia promieniowania świetlnego.  Wypełnienia spawalnicze bez względu na barwę zapewniają filtrację promieniowania niebieskiego a także IR i UV na poziomie 99,998%.

Dodatkowo folia matowa zalecana jest do wzajemnego oddzielania sąsiadujących stanowisk spawalniczych. Zapobiega ona wzajemnemu oślepianiu się spawaczy jaskrawymi rozbłyskami światła niebieskiego.

KINER

Jak sprawdzić czy wypełnienie spawalnicze jest oryginalne?

Sposób weryfikacji oryginalnych materiałów spawalniczych jest prosty. Należy jedynie sprawdzić czy folia spawalnicza na wypełnienie przegrody PCV ma naniesione w sposób trwały następujące informacje:

  • Nazwa producenta, dystrybutora lub importera;
  • Numer normy spawalniczej;
  • Data produkcji (rok i miesiąc).
Jeżeli znaków nie idzie usunąć oznacza to, że produkt spełnia wymogi normy spawalniczej. Oznakowanie naniesione na etapie produkcji jest gwarancją oryginalności materiału wypełniającego.
Oznaczenia na ekranach spawalniczych EN ISO 25980 - prawidłowo oznakowane wypełnienia spawalnicze