Menu Zamknij

Folie spawalnicze

Folie spawalnicze

Folie spawalnicze w czterech wersjach kolorystycznych a także czterech wariantach rozmiarowych, do kurtyn ekranów, przegród oraz osłon

Rodzaje folii spawalniczych:

Folia spawalnicza paskowa 300mm

Lamele spawalnicze paskowe 300x2mm

Lamele spawalnicze paskowe PCV o szerokości 300mm i grubości 2mm, o gotowej długości, które mocuje się za pomocą okuć na zawiesiu grzebieniowym P300 ze stali nierdzewnej.

Folie spawalnicze paskowe 570mm

Folie spawalnicze paskowe 570x1mm

Folie spawalnicze paskowe PCV o szerokości 570mm i grubości 1mm, o gotowej długości. Montuje się je za pomocą mankietów M-PCV i M-OCYNK na rurze o średnicy 1 cala.

Folie -spawalnicze 1400mm cztery kolory

Folie spawalnicze arkuszowe 1400x0.4mm

Arkusze folii spawalniczej o szerokości 14000mm i grubości 0,4mm. Długość maksymalna 50m Montuje się je za pomocą mankietów M-PCV i M-OCYNK na rurze o średnicy 1 cala.

Folie spawalnicze i ochronne - zasłony

Zasłony i plandeki spawalnicze i ochronne

Zasłony PCV Kiner posiadają górną i dolną krawędź wzmocnioną tj. podwójnie złożoną i zgrzaną. W górnej krawędzi są wykonane wzmocnione otwory, które służą do zawieszenia zasłon.

Dostępne w ofercie sklepu folie spawalnicze 300x2mm w rolkach po 50m lub na metry bieżące:

Folia spawalnicza 300x2mm w formie dociętych pasów o długości od 1,6 do 2,4m:

Folie spawalnicze paskowe 570x1mm:

Arkuszowe folie spawalnicze 1400x0,4mm:

Folie spawalnicze i ochronne w formie zasłon, kotar i plandek

Jakie zadanie spełniają folie spawalnicze?

Ochrona ludzie przed promieniowaniem IR, UV - ISO 25980

Podstawową funkcją jaką spełniają folie spawalnicze jest ochrona ludzi, którzy nie są odpowiednio zabezpieczeni w odzież ochronną, ponieważ nie biorą bezpośredniego udziału w procesie spawania. Przebywają jednak w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk spawalniczych. Folia spawalnicza montowana jest w parawanach, ekranach, przegrodach a także kurtynach spawalniczych, które to stanowią jedynie szkielet dla wypełnienia foliowego. To właśnie folia spawalnicza zatrzymuje szkodliwe promieniowanie podczerwone (IR) a także ultrafioletowe (UV). Warto zauważyć że materiał pochłania ponad 90% emitowanego przez łuk spawalniczy światła. Niecałe 10% odbijane jest w kierunku spawacza zabezpieczonego w odzież ochronną a także przyłbicę. Potwierdza to norma bezpieczeństwa spawalniczego PN-EN ISO 25980:2014 nadana będącej przedmiotem sprzedaży folii spawalniczej.

Osłona przed rozżarzonymi odpryskami spawalniczymi

Folia do ekranów a także kurtyn spawalniczych przybiera różne formy: jest cieńsza lub grubsza ma formę lameli, pasów, arkuszy lub zasłon. Na pewno, bez względu na kształt i grubość zapewnia 99,998% ochrony przed promieniowaniem. Nieco inaczej wygląda sprawa ochrony przed roztopionymi odpryskami metalu. Tutaj ochronę zapewnia jedynie najgrubsza folia w formie pasów / lameli spawalniczych o szerokości 300mm i grubości 2mm. Pomimo faktu, że wszystkie folie spawalnicze wykonuje się z materiału trudnopalnego i samogasnącego, utrudniającego rozprzestrzenianie się płomieni, to tylko najgrubsze mogą zatrzymać odprysk metalu rozgrzany do czerwoności i posiadający dodatkowo dużą energię kinetyczną. Ponadto folia spawalnicza 2mm zatrzymuje snopy iskier będące skutkiem prac związanych z obróbką metali.

Rodzaje folii spawalniczych do kurtyn i ekranów

Lamele spawalnicze 300x2mm

Lamele zwane też pasami spawalniczymi maja szerokość 300mm i grubość 2mm. Występują podobnie jak inne rodzaje folii w czterech wersjach kolorystycznych o zróżnicowanym stopniu przezroczystości. Łatwy system mocowania za pomocą wieszaków grzebieniowych i płytek mocujących sprawia, że montaż lameli nie sprawia żadnych problemów. Pasy zawiesza się na wieszaku, który można przymocować dosłownie do wszystkiego (nadproże, sufit, stelaż).

Folia spawalnicza 570x1mm

Folia o szerokości 570mm mocowana jest najczęściej w ekranach spawalniczych, w których górna poprzeczka wykonana jest z rury stalowej o średnicy 1″. Do mocowania pasów foliowych wykorzystuje się mankiety a także obejmy zaciskowe, które przykręca się do folii. Zarówno mankiety jak i obejmy są rozmiarowo przystosowane do calowej rury.  Jest to trudniejszy w montażu ale znacznie tańszy sposób mocowania folii przeciwpromiennej. Bo w zasadzie folia o grubości 1mm chroni tylko przed promieniowaniem i rozbłyskami światła niebieskiego.

Arkusze spawalnicze 1400x0,4mm

Folia w formie arkuszy spawalniczych o szerokości 1400mm i grubości zaledwie 0,4mm w równym stopniu jak inne folie chroni przed promieniowaniem a także jaskrawym światłem niebieskim, nie jest jednak zabezpieczeniem przed odpryskami spawalniczymi, choć potrafi sobie poradzić z iskrami. Wypełnienie to stosowane jest w parawanach lub inaczej mówiąc ekranach spawalniczych stałych. Materiał jest lekki, rozpięty pomiędzy górną i dolną poprzeczką ekranu.

Zasłony spawalnicze

To nic innego jak arkusze folii spawalniczej o grubości 0,4mm ze złożonymi i dodatkowo zgrzanymi ze sobą krawędziami górną i dolną. W górnej części wtopione są oczka służące do montażu zasłony na karniszu z rury lub stalowej, napiętej linki. W ofercie posiadamy haczyki stalowe przystosowane do wieszania zasłon spawalniczych na calowej rurze stalowej. Dodatkowo w bocznych brzegach foliowych zasłon spawalniczych znajdują się napy montażowe (zatrzaskowe), które umożliwiają łatwe łączenie zasłon w kotarę o nieograniczonej długości.

Plandeki spawalnicze

Plandeki to także arkusze folii spawalniczej o grubości 0,4mm, których górną krawędź okuwamy w metalowe oczka o średnicy 10 mm. Na życzenie klienta możemy okuć także krawędź dolną i boczne. Wówczas plandekę będzie można nie tylko powiesić na haczykach mocujących ale np. rozpiąć na ramie stelaża. Stalowe otwory na wszystkich krawędziach pozwolą na równomierne napięcie materiału i przymocowanie go ze wszystkich czterech stron.

Przezroczyste i kolorowe folie spawalnicze

Przepuszczalność światła widzialnego przez folie do kurtyn spawalniczych

Folia do ekranów a także kurtyn spawalniczych występuje w czterech podstawowych barwach. Kolor materiału dobiera się w zależności od funkcji jaka ma pełnić foliowa przegroda spawalnicza. Folie o niskiej przezroczystości w kolorze ciemnozielonym i matowej powierzchni wykorzystuje się do oddzielania pomiędzy sobą sąsiadujących stanowisk spawalniczych. Zapewniają one największy komfort pracy spawaczom. Folie o większym stopniu przejrzystości wykorzystywane są do odgradzania stanowisk spawania  od otoczenia.

Kolory folii przeciwpromiennej i stopnie przezroczystości

  • czerwona – najbardziej przezroczysta folia spawalnicza
  • brązowa folia o wysokiej przezroczystości
  • jasnozielona o średnim poziomie przezroczystości
  • matowa, ciemnozielona folia spawalnicza o najmniejszym stopniu przezierności.
Lamela spawalnicza matowa zalecana do budowy grodzi spawalniczych pomiędzy sąsiadującymi stanowiskami spawalniczymi