Cele spawalnicze - automatyzacja procesów spawania
Jak cele spawalnicze usprawniają pracę operatora?
Cele spawalnicze to zaawansowane stanowiska spawalnicze, które automatyzują procesy spawania poprzez równoległą pracę operatora a także robota spawalniczego na dwóch obszarach roboczych. Operator zajmuje się załadunkiem i rozładunkiem detali, natomiast robot spawalniczy wykonuje spawanie MIG, MAG lub TIG na kolejnych detalach.
Jak cela spawalnicza zwiększa wydajność produkcji?
Integracja celi z robotem spawalniczym nie tylko zwiększa wydajność produkcji, lecz również redukuje potrzebę wykwalifikowanych fachowców, gdyż może być obsługiwana przez zwykłego operatora po odpowiednim przeszkoleniu.
Jak zbudowane są cele spawalnicze?
Elementami składowymi celi spawalniczej są: obudowane stanowisko spawalnicze z robotem spawalniczym, obrotowy stół z systemem otworów ułatwiającym mocowanie detali, szafa sterująca oraz przenośny panel operatora. Dla umożliwienia nadzoru nad procesem spawania, cele spawalnicze wyposaża się w wizjer z filtrem UV umieszczony w przedniej przegrodzie. Lepszym rozwiązaniem jest jednak wykonanie ścian spawalniczych z przezroczystej folii spawalniczej filtrującej 99,998% promieniowania świetlnego. Ściany spawalnicze z folii PCV nie pozwalają wprawdzie na długotrwałą obserwację procesu spawalniczego ale umożliwiają zaobserwowanie tego co dzieje się wewnątrz celi spawalniczej.
Cele spawalnicze i spawanie zrobotyzowane
Spawanie zrobotyzowane stanowi doskonałą alternatywę dla ręcznego spawania, szczególnie w przypadku produkcji średnio- i wieloseryjnej oraz wieloasortymentowej. Dzięki wysokiej powtarzalności procesu, wyroby wychodzące z automatycznego procesu nie wymagają dodatkowej obróbki.
Oferujemy możliwość dostosowania produktu do Twoich potrzeb.
Szukasz systemu przesuwnego, indywidualnego sposobu mocowania lub innych rozwiązań?
Zadzwoń lub napisz stworzymy produkt na miarę Twoich potrzeb!
Dlaczego cele spawalnicze to świetna inwestycja?
Cele spawalnicze umożliwiają jednoczesne wykonywanie pracy zarówno przez robota spawalniczego, jak i przez operatora, co skutecznie przyspiesza tempo spawania. Przy tym redukują nakłady finansowe, zapewniając doskonałą jakość wykonanych elementów dzięki wysokiej powtarzalności działań. Zapewniają ponadto maksymalne bezpieczeństwo (jako niewielkie, szczelnie zamknięte stanowisko) oraz poprawiając ergonomię pracy.
Cela może być łatwo przenoszona do innego obszaru produkcyjnego, oferując możliwość spawania metodami MIG, MAG oraz TIG (w zależności od wybranego osprzętu). Ponadto, koszty wdrożenia celi spawalniczej są stosunkowo niewielkie.
Choć coraz więcej firm decyduje się na obecność zaawansowanych cel spawalniczych oraz automatyzację procesów, to dobry i doświadczony spawacz nadal jest niezbędny do kontroli, nadzoru oraz wykonania bardziej skomplikowanych spawów. Pozostałe zadania można z powodzeniem realizować za pomocą zautomatyzowanej celi spawalniczej.